V přípravných zápasech nejslavnější hokejové ligy světa se na soupisce Columbusu objevil i brankář Pavel Čajan, který bezesporu patří mezi nejlepší odchovance HC Příbram za poslední roky. Trenér slavného zámořského týmu dokonce poslal Čajana proti Pittsburghu ve třetí třetině do branky a byl to správný tah. Pavel podržel tým i v následujícím prodloužení a na domácím ledě tak Columbus slavil výhru v prodloužení. S Pavlem jsme se v létě před odletem do USA potkali a probrali jsme jeho první sezonu v AHL a ECHL. O tom jaké je to být brankářem v zámoří si můžete přečíst v rozhovoru níže.

Pavle, jak hodnotíš své dosavadní působení v AHL?

Já si myslím, že sezona byla z mojí stránky dobrá. Bylo to hodně náročný přesunout se z juniorské soutěže do seniorské, ale byl to dobrý první rok na oťukání a získání zkušeností.

Ty jsi v AHL naskočil do 22 zápasů, jak moc velká konkurence v týmu je?

Celou sezonu jsme byli v týmu dva až tři brankáři, takže konkurence tam je. Jinak jsme si ale vytvořili dobrou partu a hodně jsme si sedli s Jetem Greavesem, se kterým jsme byli v Clevalandu prakticky celou sezonu.

V sezoně 2022/23 jsi mimo Clevelandu v AHL odehrál i 12 zápasů v týmu Kalamazoo Wings, který působí v ECHL, jaké to pro tebe bylo a jak moc se od sebe obě soutěže liší?

Rozdíl tam je velký, v AHL jsou hráči, kteří jsou tak napůl v NHL. V east coast jsou hráči, kteří musí například i mimo sezonu pracovat, ale jinak zápasy kvalitu mají a je to dobrý pro mladší kluky na rozehraní. Ze střídačky se nikam neposunou a pro mě osobně to bylo dobré, protože jsem měl možnost více chytat.

Dá se říct, že jsi se pohyboval velmi blízko od pomyslné hranice NHL, jak jsi byl daleko od možnosti naskočit do některého z ligových zápasů?

Tak v jednu chvíli to bylo blízko a díky zraněním jsem byl jedničkou v AHL, takže přede mnou už byli jen dva gólmani. Záleží hlavně jaký kontrakt hráči mají, já mám v tuto chvíli smlouvu jen do AHL, takže nemůžu jít nahoru tak snadno. Museli bychom podepsat smlouvu i do NHL a to si musí být stoprocentně jistí mým potenciálem.

Jaké to vlastně je působit v týmu, kde není příliš hráčů z Evropy?

Tak je to asi jako všude, S Davidem Jiříčkem a Samuel Kňažkem jsme drželi hodně pospolu, ale jinak jsme se bavili i s ostatníma klukama z Evropy, ale nedá se říct, že bychom byli nějak rozdělení. Všichni se spolu snaží komunikovat i když je to pro ty Američany a Kanaďany někdy těžší mluvit s hráčema, kteří neumí tak dobře anglicky.

Můžeš nám popsat, jak probíhá takový běžný den hokejisty v AHL?

Tak můj běžný den začal v devět hodin suchou přípravou. V 10 hodin pak začal krátký gólmanský trénink a pokračovali jsme normálním týmovým tréninkem, který měl hodinu a půl. Pak jsem si zašli všichni na oběd a odpoledne už je pak volno a večer se netrénuje. V sezoně je ale hodně cestování a zápasů, takže mít po obědě klid je super.

Pavle, už dnes můžeme říci, že jsi úspěšným hokejistou. Co bys vzkázal nebo doporučil našim mladým příbramským hráčům, aby zkusili dosáhnout něčeho podobného?

Já bych jim chtěl říct, aby je hlavně bavilo hrát hokej a aby měli svoje sny, hrát třeba v NHL nebo v Extralize a šli si za tím. To je podle mě nejdůležitější.

Zdroj foto: Pavel Čajan a Columbus Blue Jackets