Sportovní soutěže byly kvůli koronaviru pozastaveny. To je čas, abychom upozornili na věci, které by ani v této složité době neměly ve světě příbramského sportu upadnout v zapomnění. Příkladem je mimo jiné i vybudování hokejové střelnice pro mládež HC Příbram, která v létě vznikla v prostorách zimního stadionu.
Tím spíše, že ruku k dílu přiložila i široká veřejnost. Dobrovolníci z řad rodičů i zaměstnanců klubu věnovali výstavbě střelnice přes osm stovek hodin. A nutno podotknout, že pracovali zdarma. Jen pro dobrou věci, aby přispěli na rozvoj příbramské hokejové mládeže. „Systém byl nastaven tak, že nechceme peníze, ale spíše pokud možno dodat materiál a zapojit se. Všechno stoprocentně klaplo. Jsem šťastný, že se lidé v této těžké době spojili pro dobrou věc,“ ocenil přístup veřejnosti generální manažer Miroslav Bláha.
Hlavně proto se tak příbramský hokej může pyšnit svou vlastní střelnicí. „Musím říci, že bez pomoci, vynaloženého úsilí rodičů a zaměstnanců klubu bychom ji nikdy v tak krátkém čase nepostavili. Smekám nad všemi lidmi, kteří ve svém volném čase, hlavně ve večerních hodinách a víkendech, tuto střelnici pomohli vybudovat,“ poděkoval Miroslav Bláha.
Vybudování střelnice znamená další významný posun HC Příbram vpřed. „Hráči mají možnost individuálně pilovat techniku střelby. Pomoci by měla mimo jiné našim akademiím, které jsme od září spustili pro starší žáky, dorostence a juniory, kteří tak mají možnost dvou tréninků v dopoledních hodinách navíc,“ řekl iniciátor celého projektu, podle něhož se střelnici říká Bláhovka.
Poprvé byla využita už na přelomu července a srpna, kdy proběhl premiérový letní příměstský tábor. „Začali jsme ho plánovat v květnu a během krátké doby jsme měli naplněny hned tři turnusy,“ podotýká příbramský manažer. „Náplň jsme dávali dohromady společně s našimi trenérskými legendami Janem Tlačilem a Pavlem Markem. Chtěli jsme, aby mladí hokejisté měli možnost poznat práci těchto trenérů přímo na ledě,“ prozradil s tím, že se ho zúčastnil například i extraligou protřelý příbramský forvard Michal Dragoun či ikona nejen českého, ale i světového hokeje, naganský hrdina Dominik Hašek.
SÁZKA NA MODERNÍ TRENDY
Tento tábor v praxi demonstroval cestu, kterou příbramský klub v posledních letech v rámci výchovy mládeže nastolil. „Jdeme cestou moderních přístupů. Naším cílem bylo začlenit nejen tréninkové věci z hokeje, ale i z dalších sportů, aby hráči mohli pochopit rozdíly v morálce a výchově napříč jednotlivými odvětvími. Proto jsme zapojili i držitele fotbalových áčkových licencí UEFA Lukáše Růžičku, trenéra se specializací na ragby nebo Věru Pihávkovou, jež je zaměřena na kompenzační cvičení,“ poznamenal Bláha, který se rozpovídal i o dalších věcech, které měly za úkol pomoci rozvíjet schopnosti a talent příbramských nadějí.
„Zaměřili jsme se na dynamiku, techniku bruslení, zdokonalování se v obratnosti a rychlosti. Nedílnou součástí byl i videoblok, kde účastníci mohli vidět nejen novodobou techniku střelby, ale i bruslení a tréninky hráčů NHL. Také jsme jim ukazovali trend týkající se celoročního způsobu individuální přípravy,“ prozradil.
A poslední zmíněná věc se ukazuje v současné době jako enormně důležitá. Individuální příprava je momentálně jedinou možností, jak se mohou mladí hokejisté dál rozvíjet…