Michale, než začneme můžeš se nám na úvod představit?

Ahoj, jmenuji se Michal Šimůnek a po ukončení hráčské kariéry se věnuji již 20 let trénování. Prošel jsem v klubu všechny věkové kategorie, ale v posledních letech se věnuji těm nejmenším. Je to velmi náročná, ale zajímavá práce. Takto malé děti vám totiž okamžitě dávají zpětnou vazbu. Nejdůležitější je děti při tréninku zaujmout a udržet jejich pozornost, pokud možno po celou tréninkovou jednotku. Největší odměnou za naši práci je dětská radost a jejich upřímný úsměv.

Michale, již několik let se u nás v klubu věnuješ náboru, jak se to za ty roky změnilo a je tam nějaké zlepšení?

Samozřejmě cítíme změny k lepšímu. Ať se to týká pomůcek, které používáme při tréninku, nebo i vybavení pro malé hokejisty. Náš klub HC Příbram společně s ČSLH zajištuje výstroje pro naše nejmenší hokejisty, které dětem bezplatně zapůjčíme. Tak mohou vyzkoušet své první kroky na ledě a rodiče nemusíinvestovat do nákupu vybavení s obavou, zda děti u hokeje vydrží. Další významnou změnou je, že se nám na hokej hlásí stále mladší děti, které pak odchází do prvních tříd s poměrně slušným bruslařským základem.

Co je pro vás u tréninku náboru nejdůležitější ?

Tréninky u nás v náboru probíhají formou zábavy, soutěží a her. Je důležité, aby trénink děti hlavně bavil a měly z pohybu radost. Naším úkolem je děti k hokeji nejen přivést, ale také je u tohoto krásného sportu udržet. Děti učíme základy bruslení od prvních krůčků na ledě a koordinaci pohybu. Samozřejmě podle fyziologických a mentálních možností dětí. Důležité je také vše dětem ukazovat a opravovat chyby. Tréninky probíhají po skupinách podle dovedností dětí, musí být rozmanité, abychom udrželi jejich pozornost . Velice důležitý je velký počet asistentů, kterým bych chtěl touto cestou poděkovat za jejich práci.

Funguje provázanost s první třídou a jak?

Samozřejmě úzce spolupracujeme s trenéry prvních tříd. Je to velice důležité, protože některé děti, které věkem patří do první třídy, začaly s hokejem později a potřebují své vrstevníky co nejdříve dohnat. Proto chodí ještě navíc trénovat s náborem, kde pilují bruslení ,aby se co nejdříve zařadily do své kategorie. Naopak máme i mladší šikovné děti, které za odměnu nakouknou do prvních tříd na nějaký svůj první zápas v kariéře.

Příbram je zapojena i do akce „ Pojď hrát hokej“. Jaká je její důležitost pro náborovou činnost ?

„ Pojď hrát hokej“, je akce, která je pořádána ve spolupráci s ČSLH.Je to celorepublikový projekt, který je výborně marketingově zpropagován. Tato akce probíhá v jednom týdnu po všech zimních stadiónech napříč republikou a přivádí na zimní stadióny desítky nových dětí každý rok. Samozřejmě nespoléháme jen na „Pojď hrát hokej“ a nábor u nás v klubu probíhá celoročně. Snažíme se klub zviditelnit i při různých akcích pořádaných v našem městě.

Mám dítě a chci ho zapsat do náboru. Co je nutné mít s sebou na první trénink? Je možnost si vybavení i zapůjčit ?

Na první trénink je třeba vzít hlavně dobrou náladu a pití. Vše ostatní dokážeme dětem zapůjčit. Ale zároveň doporučujeme vzhledem k různým velikostem a množství zapůjčených věcí, aby pokud děti mají své brusle, jakoukoli helmu na lyže či kolo a lyžařské rukavice, je vzaly na první trénink s sebou. Po prvním tréninku se po domluvě s rodiči dořeší zapůjčení věcí z klubového skladu.

Jak tedy vypadá přibližně roční plán práce s nejmenšími adepty hokejového umění?

Již několik let zpět se nám hlásí na hokej mladší děti, které nám zůstávají v náboru i na příští sezónu. Proto nám tréninkový plán začíná začátkem května suchou přípravou, která trvá do konce června. Tréninky probíhají dvakrát v týdnu a jsou zaměřeny na obratnost, koordinaci a rozvoj rychlosti. Také po každém tréninku provádíme kompenzační a protahovací cviky. Samozřejmě opět vše formou her. Hlavní sezóna začíná poslední týden v srpnu, kdy už trénujeme na 2x v týdnu na ledě.

Pro děti je tedy připravený celoroční program, kolik je potřeba zaplatit?

Rodiče hradí pouze členské příspěvky schválené valnou hromadou. V současné době je výše ročního příspěvku 5000,-Kč. V rámci tohoto obnosu mají děti všechny tréninkové jednotky jak v přípravném, tak i v hlavním období. Jinak se již nic nehradí.

Je něco, co bys chtěl ještě doplnit?

Na závěr bych rád řekl, že se snažíme pracovat a vystupovat jako tým. Proto chceme dětem zpestřit hokej i jinými aktivitami. Pořádáme společné akce jako opékání buřtíků, mikulášské na ledě a podobné akce, které nám pomáhají se lépe poznat. Za celý realizační tým mohu říct, že nás práce s dětmi velice baví a naplňuje.