Historie

Zpočátku se nejen ve světě, ale také v Příbrami hrál bandy hockey, který končí roku 1909/10 nástupem ledního hokeje. Téhož roku byly v Příbrami sehrány dvě přátelská utkání na Hořejší Oboře. Skutečné oživení příbramského hokeje však nastává až v letech 1930/33.

V sezóně 1933 sehrál LH Příbram celkem 6 utkání. Jeho soupeři byla mužstva Písku ( Union a Slavoj ) a Vysokoškolský klub Příbram.

V nadcházející sezóně 1933/34 mělo na svém kontě mužstvo LK Příbram 16 utkání. Zúčastnilo se i turnaje o postup do I.třídy Jihočeské župy. Turnaj však nebyl pro oblevu dohrán.

Velmi úspěšná byla sezóna 1934/35, když LK Příbram sehrál devět vítězných utkání se skórem 69:11 a vybojoval si prvenství II.třídy Jihočeské župy. V mužstvu se vystřídalo 13 hráčů.

V letech 1935/36 hrál LK Příbram mistrovství Podbrdska. Příbramští si jako nováčci vedli úspěšně, když v boji o mistra dvakrát porazili Český Lev Beroun a postoupili do Jihozápadní divize.

Nová sezóna 1936/37 by se dala nazvat bojem o udržení v divizi, což se LK Příbram i přes nepříznivou bilanci podařilo.

V sezóně 1937/38 byla soutěž rozšířena o šest mužstev, rozdělila se na dvě skupiny a ze 42 utkání se jich sehrálo pouze 31.

Následující sezóna 1938/39 byla pod vlivem politických událostí v ČSR a tak byla ligová soutěž sehrána jen na úrovni župních mistrovství.

Výrazný úspěch LKP se dostavil v sezóně 1939/40, kdy příbramské mužstvo obsadilo 3.místo, čímž se zařadilo mezi nejlepší celky tehdejšího protektorátu Čechy a Morava. V té době už byla na Hořejší Oboře nad ledovou plochou umělé osvětlení, na hrací ploše vysoké mantinely a kovové branky s připevněnou sítí.

Přišla další hokejově bohatá sezóna 1940/41. S hokejem také začíná nový příbramský klub AFK Horymír.

V sezóně 1941/42 se nejtěžším soupeřem pro LKP stalo mužstvo SK Březnice.

Také v dalších sezónách byl LKP mistrem župy. V soutěži 1942/43 měl za soupeře Ostravan Zadní Třebáň (4:1), SK Osov (7:1), SK Březnice (5:0), avšak mužstvo bylo ve svazovém poháru vyřzeno.

Od sezóny 1944/45 dochází ke změně dresu, odznaku i názvu, jelikož se slučuje s SK Horymír Příbram.

Sezóna 1946/47 znamená pro SK Horymír opět účast v župní soutěži, odkud předešlou sezónu sestoupil. Příbram končí na druhém místě.

V zimě 1948/49 Horymír Příbram postupuje do divize a další dvě sezóny končí v divizi vždy na 4.místě. V tomto období dochází v Příbrami k častým změnám názvu oddílu, až do roku 1950, kdy příbramští hokejisté hrají pod názvem Sokol, dále pak Sokol Caloria Příbram.

Od roku 1951 hraje Příbram hokej pod lavičkou tehdejšího Báňského inspektorátu Jáchymovských dolů již na novém kluzišti "Na cihelně" a je zařazena do krajského přeboru.

V sezóně 1954/55 hraje mužstvo opět v krajském přeboru. Téhož roku se začalo s výstavbou nového kluziště a od ledna 1955 se může Příbram pochlubit novým stadionem se stříkaným ledem.

V sezónách 1955-58 hraje mužstvo nadále v krajském přeboru, který v roce 1958 vyhrálo a v sezóně 1958/59 hraje divizi. Mužstvo Baníku se umístilo na 4.místě, ale vzhledem k reorganizaci, sestupuje do krajského přeboru a začíná krize oddílu.

V nadcházející sezóně sestupuje Baník z oblastní soutěže do I.A třídy a na jaře roku 1960 dokonce do okresního přeboru. Začíná se projevovat generační problém mužstva.

Také sezóna 1962/63 znamenala hlubokou krizi oddílu. Mužstvo hrálo velice špatně a na delší čas se rozloučilo s krajskými soutěžemi. Naštěstí přišla pomoc od nového oddílu Dukla Příbram, který tajně vozil zdejší hokejisty na společné tréninky na ZS Plzeň.

Před zahájením sezóny 1964/65 se našla opět spousta hokejových nadšenců, která vytvořila mužstvo TJ Baník Příbram a přihlásila jej do III.třídy.Mužstvo během tří sezón vyhrálo III.třídu, okresní přebor a I.B třídu.

V roce 1967 proběhla rekonstrukce hokejového stadionu. Byly zde vybudovány nové mantinely, kovové konstrukce pro osvětlení a nové napojení elektrického proudu. Baník postoupil do I.A třídy.

V sezóně 1970/71 postupuje Baník do krajského přeboru. V listopadu je otevřen zimní stadion s umělou ledovou plochou. Postupně jsou zakládána i žákovská mužstva.

Do čela oddílu je zvolen ing.Kadaňka a pro sezónu 1973/74 přichází nový trenér Pavel Volek. Současně se mění i hráčský kádr, mužstvo vyhrává divizi se ziskem 33 bodů a skóre 102:48 a poprvé v historii postupuje do II.NHL, tehdy třetí nejvyšší soutěži v ČSR.

V sezóně 1974/75 byla v mužstvu celá řada kvalitních a zkušených hráčů, přesto Baník končí se ztrátou tří bodů na posledním místě a sestupuje do divize.

Do sezóny 1975/76 nastupuje Příbram pod vedením nového trenéra Gustava Šejdy, jenž z možných 56 bodů, získal s mužstvem 50 a se skórem 182:74 zaručil Baníku návrat do II.NHL.

Další sezónu 1976/77 se mužstvu opět nedaří a končí na posledním místě, avšak v důsledku reorganizace soutěže, se Baník v soutěži zachraňuje.Přesto se kolektiv hráčů rozpadá, upadá tréninková morálka a je získán nový trenér Václav Žák.

V letech 1978/80 byla u všech družstev Baníku a Jiskry zavedeno hodnocení výkonnosti hráče na evidenčním listu sportovce, kde byly uvedeny také zdravotnické záznamy, což vedlo k zařazení hráčů do družstev A, B.

V období 1981/82 se krajský přebor opět doplnil.

Poctivá a systematická přinesla své ovoce. Baník opět hraje II.NHL. Před sezónou 1983/84 odcházejí nebo nemohou hrát hlavní opory mužstva a tak Příbram obsazuje celkově 6.místo.

V sezóně 1984/85 ztrácí soutěž na kvalitě. Novým trenérem je Josef Bruk, z mužstva odchází řada kvalitních hráčů. Baník utrpěl spousty porážek a trenér odchází.

I v sezóně 1985/86 hraje Baník II.NHL a novým trenérem se stal zasloužilý mistr sportu Jan Havel. Baník si vede vcelku úspěšně, dochází k posílení A mužstva a jsou odehraná i 2 mezinárodní utkání.

Sezóna 1986/87 je pro Baník sestupem do krajského přeboru a stává se nejtrestanějším mužstvem.

V sezóně 1987/88 hraje mužstvo krajský přebor I.třídy.

Následující sezónu se zpět vrací do II.NHL,kde končí na 3.místě.

Generální partner Všichni partneři